Příběhy klientů, kterým nadace pomohla

Příběh paní Libuše
Paní Libuše (jméno bylo změněno) se obrátila s žádostí o pomoc na Nadaci MONETA Clementia prostřednictvím právníka, kterého si najala poté, co koncem loňského roku neznámý pachatel jejím jménem uzavřel u Monety úvěry ve výši 400 tisíc korun. Peníze z půjček, společně s dalšími prostředky paní Libuše, pachatel z jejího účtu vyčerpal. Zneužil také její platební kartu, a to i v zahraničí. Jak k tomu mohlo dojít? Paní Libuše vše vysvětluje tím, že uvěřila podvodníkovi, který jí sliboval mimořádný příjem z investic do kryptoměn a sdělila mu veškeré údaje. Paní Libuše pracuje ve zdravotnictví. Aby zvládla splácet vlastní chybou podvodně sjednané úvěry, začala pracovat v třísměnném provozu, což se společně s náhlými depresemi podepsalo na jejím zdraví. K jejímu zdravotnímu stavu nepřispělo ani to, že ji manžel v takto tíživé situaci nepodpořil a pro chybu manželky neměl pochopení.
Paní Libuše je na pokraji fyzických a psychických sil. Obrátila se proto s žádostí o pomoc na Nadaci MONETA Clementia. Správní rada se usnesla na tom, že paní Libuši zbývající dluh z načerpaných úvěrů promine.
„Vážení, navazuji na předcházející korespondenci, a ještě jednou děkuji za kladné rozhodnutí Nadace MONETA Clementia. Moje klientka byla zprávou o odpuštění zbývající dlužné částky velmi potěšena. Děkuji za spolupráci a zůstávám s pozdravem,“ napsal advokát paní Libuše poděkování adresované nadaci.

Příběh Jana a jeho sourozenců
Dvacetiletému Janovi a jeho dvěma mladším sourozencům zemřela v prosinci maminka a o měsíc později, v lednu 2022, zemřel i otec. Na Jana tak přešel dluh po rodičích a také péče o sourozence.
Obrátil se proto s žádostí o pomoc na Nadaci MONETA Clementia, která mu zbývající částku k doplacení, odpustila. Za Jana a jeho dva sourozence napsala poděkování do nadace jejich babička: „Chtěla bych vám všem v nadaci co nejsrdečněji poděkovat jménem mým, manžela a našich tří vnoučat Honzíka, Petrušky a Adámka. Patří vám obrovský dík za to, jak moc jste našim vnoučatům a tím i nám pomohli, ale i za vstřícnost a profesionální přístup. Jste naprosté JEDNIČKY!“.

Příběh jedné rodiny
V prosinci loňského roku připravil požár o střechu nad hlavou rodinu s dvěma malými dětmi. Podvodníci je navíc připravili o peníze ze sbírky na nové bydlení.
Před Vánocemi zachvátil požár dům na Českolipsku. Obyvatelé domu, pár se dvěma malými dětmi, naštěstí vyvázli bez úhony, ale veškerý majetek i s doklady plameny zcela zničily. Ještě před příjezdem hasičů nabyl požár takových rozměrů, že se nepodařilo zachránit takřka nic.
Následně se na nové bydlení páru, který vychovává dvě děti, začaly skládat tisíce lidí v různých sbírkách. Vybrané peníze měly sloužit k demolici vyhořelého domu a stavbě nového. Z jedné z nich však začaly záhadně mizet peníze. Případ vyšetřuje policie. „Na základě trestního oznámení jsme zahájili úkony trestního řízení pro přečin podvodu v souvislosti s vyvedením finančních prostředků z transparentního účtu založeného ve prospěch rodiny na účet neznámého pachatele. Ten rodinu připravil o celý finanční obnos z veřejné sbírky,“ uvedla policejní mluvčí Ivana Baláková s tím, že se mělo jednat o bezmála půl milionu korun.
Rodiče dětí se obrátili s žádostí o pomoc na Nadaci MONETA Clementia, protože na dům měli hypotéku. Správní rada nadace jejich žádosti vyhověla a zbývající dluh jim odpustila.

Příběh paní Zlatušky
Paní Zlatuška se loni v létě dostala kvůli kolapsovým stavům do nemocnice. Vzhledem k prodělané mozkové příhodě se špatně vyjadřuje, hledá slova a jejich význam. Musí brát pravidelně léky a sama to nezvládá. Paní Zlatuška potřebuje vzhledem ke svému zdravotnímu stavu celodenní pomoc.
V listopadu loňského roku proto nastoupila do domova pro seniory, kde má zajištěnou péči, stravování i bydlení. Paní Zlatuška má malý důchod, necelých 11 tisíc korun, ze kterého jí po zaplacení potřebných věcí zbude 1 568 korun. Z toho si musí hradit doplatky za léky, zdravotní pomůcky, hygienické potřeby, oblečení a podobně. Nemá žádné děti ani příbuzné, kteří by jí mohli finančně vypomoci.
Sociální pracovnice z domova seniorů proto zašla s plnou mocí do pobočky Monety, aby vyjednala paní Zlatušce nižší splátky úvěru. Bankéřka jí poradila, ať se obrátí s žádostí o pomoc na Nadaci MONETA Clementia. Udělala to a paní Zlatušce byl zbývající dluh odpuštěn. „Jsem ráda, že mi bankéřka v pobočce poradila, sama bych nevěděla, že nadace existuje. Za paní Zlatušku, ale i za sebe, chci poděkovat paní bankéřce za dobrou radu a nadaci za to, že pomáhá lidem v tíživé životní situaci a ulehčuje jim už tak těžký život,“ řekla sociální pracovnice, když se dozvěděla, že žádost dopadla ve prospěch paní Zlatušky.

Příběh paní Kateřiny
„Myslela jsem si, že najdu novou práci hned,“ napsala klientka Monety, která se obrátila v zoufalé situaci s žádostí o pomoc na Nadaci MONETA Clementia.
Kateřina se sama stará o dvě děti. Otec dětí se na výchově nepodílí, s dětmi se vídá nepravidelně, výživné neplatí. Paní Kateřina tuto situaci sice řeší, ale je to běh na dlouhou trať a rozhodně se na tyto peníze nemůže spoléhat. Navíc přišla na jaře loňského roku o práci a nemůže najít novou, protože potřebuje pružnou pracovní dobu. Mladší syn totiž trpí ADHD, agresí vůči okolí a opožděným vývojem řeči a chování. Starší syn má rovněž výchovné problémy, a navíc srdeční vadu. Oba synové vyžadují zvýšenou péči a paní Kateřina je na všechno sama.
Nemá, kdo by jí děti pohlídal, když je potřeba. Stále hledá práci a chodí alespoň na brigády, aby zajistila dětem jídlo a měla peníze na nájem. Na splátky, které řádně hradila, už jí však v současnosti nezbývá. Nadace MONETA Clementia proto její žádosti o odpuštění dluhu vyhověla.

Příběh paní Marie
Paní Marie je pětasedmdesátiletá starobní důchodkyně, které na následky souhrnu plicních nemocí po očkování proti COVID-19 zemřel v dubnu roku 2021 o tři roky mladší manžel. Marie zdědila po manželovi také dluh z konsolidace půjček, kterou manžel uzavřel v roce 2019, aby sjednotil své závazky a snížil měsíční splátku. Konsolidaci řádně splácel, ale úplného doplacení dluhu se již nedožil.
Konsolidace nebyla pojištěná a paní Marie nemá v měsíčním rozpočtu dostatek prostředků pro její další splácení. Dědictví se vzdát nemohla, aby nepřišla i o střechu nad hlavou.
Obrátila se proto na Nadaci MONETA Clementia a požádala o odpuštění zbývajícího dluhu. Správní rada její žádost posoudila a vyhověla jí.
„Ještě jednou mockrát děkuji za pomoc, které se mi od vás dostalo. Velmi se mi ulevilo a těším se, že se i přes své nemoci budu moci radovat z rodiny. Mám osm vnoučat a čtyři pravnoučata. Přeji vám mnoho úspěchů ve vaší práci a hodně zdraví,“ napsala paní Marie do nadace poté, co se dozvěděla, že jí dluh byl odpuštěn.

Příběh paní Petry
Petra a její manžel si vysnili hezkou budoucnost, společně vychovávali tři děti a dařilo se jim dobře. Petřin manžel však v roce 2013 zemřel a v tom okamžiku se změnil život celé rodině. Petra si našla práci v Rakousku, aby uživila sebe i své děti (jeden syn studuje, dvě děti jsou nezletilé) a dostála svým finančním závazkům – především hypotéce u MONETA Money Bank.
V roce 2021 však onemocněla a onkologická diagnóza si vyžádala mnohá vyšetření, operace, ozařování. Petřin zdravotní stav je natolik vážný, že má zažádáno o invalidní důchod. Její finanční situace se tím výrazně zhoršila a není výhled na brzké zlepšení.
Petra se proto odhodlala požádat o odpuštění zbývající částky u hypotéky, aby nepřišla s dětmi o střechu nad hlavou. Nadace MONETA Clementia jí vyhověla.
„Nedovedu si představit, jak bych bez vás vše zvládla. Ani nevíte, co pro mě a moje děti vaše pomoc znamená…“ napsala Petra nadaci slova díků.

Příběh paní Jarky
Paní Jarka v srpnu loňského roku náhle ovdověla. Zůstala sama s pětiletým chlapečkem a nyní jedenáctiměsíční holčičkou. Dům, ve kterém žila s manželem a tchyní, byla nucena opustit. Nyní žije s dětmi v podnájmu, což je při dnešních cenách finančně velmi náročné. Paní Jarka musela splácet úvěry a navíc hypotéku, což bylo nad její finanční možnosti, i když se velmi snažila.
Obrátila se proto s žádostí o odpuštění nesplacených úvěrů na Nadaci MONETA Clementia, která jí podala pomocnou ruku a její žádost vyslyšela.
„Nevím, jak vyjádřit svou vděčnost, každé poděkování je málo. Přesto mnohokrát děkuji za sebe i své děti. Je to neuvěřitelná pomoc v naší situaci a zároveň v dnešní době,“ napsala paní Jarka do nadace.

Příběh paní Terezy
Paní Tereza s manželem koupili v roce 2017 rodinný dům na hypotéku a zároveň si vzali úvěr na konsolidaci závazků. Rodinný dům začali společně rekonstruovat, manžel však v roce 2021 náhle zemřel. Tereza zůstala se čtrnáctiletým synem na vše sama.
Splácení hypotéky a úvěru bylo najednou nad její síly, protože životní náklady se neustále zvyšují. Tereza musí navíc platit nájem v pronajatém bytě, jelikož v rodinném domku se zatím nedá bydlet. Dostala se do finanční tísně a obrátila se proto s žádostí o odpuštění zbývajícího dluhu u konsolidace na Nadaci MONETA Clementia. Správní rada nadace Terezinu žádost posoudila a vyšla jí vstříc.
„Chtěla bych vám touto cestou moc poděkovat za schválení žádosti a společně se synem popřát krásné svátky a úspěšné vykročení do nového roku. Vše dobré přeje Tereza se synem,“ napsala do nadace vděčná klientka.

Anetin příběh
Žádost zaslal do Nadace MONETA Clementia otec nezletilé patnáctileté Anety, který má obavy o její budoucnost.
Aneta totiž zdědila dluhy po své matce, která je zase splácela za svou zesnulou matku. Anetina babička i maminka zemřely na karcinom a otec, který zůstal s dcerou sám, se po čase rovněž musel vyrovnat s diagnózou onkologického onemocnění. Svou žádost mimo jiné odůvodnil slovy: „Rád bych, aby si dcera do života nenesla závazky své matky a babičky.“
Nadace MONETA Clementia Anetě dluhy, které si za života sjednala její babička a doprovázely dále rodinu po několik let, odpustila.

Příběh pana Jana
Na nadaci se obrátil s žádostí o pomoc těžce nemocný Jan, který žije v registrovaném partnerství se svým přítelem. Ten mu ve všem pomáhá, včetně sepsání žádosti do nadace.
Jan trpí nevyléčitelným nervosvalovým onemocněním s progresivní svalovou dystrofií. V roce 2011 mu byla diagnostikována Beckerova forma dystrofie, při které v budoucnu hrozí i transplantace srdce v případě vážného progresu. Nyní je Jan ve stabilizovaném stavu, ale nezvládne běžné aktivity, jako je chůze po nerovném terénu nebo obyčejné nošení tašky. Potřebuje proto doprovod člověka, který zajistí pomoc při běžných úkonech. Jan podstupuje pravidelné lékařské kontroly, rehabilitace a lázeňskou léčbu. Léky však na tuto nemoc neexistují.
V souvislosti se svým vážným onemocněním má Jan zvýšené výdaje s dopravou, kompenzačními pomůckami a dalšími věcmi. Potřebuje si rovněž pořídit větší auto, které by odpovídalo jeho potřebám. Nadace MONETA Clementia vyhověla jeho žádosti a zbývající dluh mu prominula.

Příběh pana Petra
Petrovi je 46 let, až do listopadu loňského roku se živil jako tesař. Osudným se mu stal jeden listopadový den, kdy ho soused požádal o pomoc s odtažením traktoru do stodoly, aby jej mohl opravit. Traktor však Petra při manipulaci přitlačil ke zdi a způsobil mu vážná zranění, v jejichž důsledku přišel o nohu.
Proto už Petr nemůže vykonávat svou živnost. Ve všem mu pomáhá manželka, ale ta sama rodinu neuživí. V domácnosti žijí s Petrem a jeho ženou také dvě nezletilé dcery ve věku dvanáct a sedmnáct let, má syna, na kterého posílá alimenty. Dům, ve kterém Petr s rodinou bydlí, museli nechat upravit na bezbariérový, aby se v něm Petr mohl bez obtíží pohybovat.
Rehabilitace, léky a pomůcky stojí veškeré rodinné finance, a proto se Petr obrátil s žádostí o pomoc na Nadaci MONETA Clementia, která jeho přání vyslyšela a odpustila mu zbývající dluh.

Příběh paní Denisy
Denisa je mladá matka se třemi malými dětmi. 9. února letošního roku se jim ve vteřině změnil život. Milovaný táta a manžel zemřel při dopravní nehodě. Rodina nese ztrátu velmi těžce, Denisa je na tom po psychické stránce špatně a z toho důvodu je v pracovní neschopnosti.
S manželem si vzali hypotéku, která je však v této situaci pro Denisu nad její síly. Obrátila se proto s žádostí o pomoc na Nadaci MONETA Clementia, která jí podala pomocnou ruku a její žádosti o odpuštění zbývající částky vyhověla.
Od paní Denisy nám přišel krásný děkovný dopis: „Dobrý den, nevím, jak Vám všem a celé nadaci poděkovat. Tohle se neděje každý den, a když člověk kouká na podobné případy v televizi, je to úplně něco jiného, než když to zažije na vlastní kůži. Běhá mi po celém těle mráz, nedokážu to slovy popsat, ale to, co jste udělali pro mě s dětmi je neuvěřitelné. Taková pomoc a do budoucna obrovská finanční úleva… Velmi si toho vážím. Bohužel, ne vše, co nás v životě potká, vychází tak, jak si přejeme. Jsem nesmírně ráda, že na světě existují skvělí lidé, kteří pomáhají potřebným. Děkuji. Vaše Denisa.“

Příběh pana Václava
Pan Václav je starobní důchodce, který donedávna žil soběstačným a zajištěným životem v levném nájemním bytě. Po prodělání těžkého covidu se však jeho zdravotní stav výrazně zhoršil. Pan Václav již nebyl schopen se o sebe sám postarat a přijal nabídku na umístění do domova seniorů.
Pobyt v domově však, na rozdíl od levného nájemního bydlení, pohltil značnou část jeho důchodu, a proto pan Václav nedokázal nadále splácet své závazky vůči Monetě.
Nadace MONETA Clementia Václavovi zbývající dlužnou částku odpustila, aby se mohl zotavit z prodělaného onemocnění a v domově prožít klidné stáří. Klienta doporučily nadaci osobní bankéřka Eva Tikalová a Andrea Palubjáková, procesní specialistka Risk managementu, které jako poděkování za pomoc člověku v nouzi získaly ježka v kleci.

Příběh pana Zdeňka
Pan Zdeněk si v roce 2017 pořídil na úvěr auto Renault Mégane Grand Scénic II. V prosinci loňského roku však jeho opečovávané auto totálně zdemoloval člověk bez domova. Toho sice Policie ČR dopadla, vzhledem k jeho finanční situaci je však mizivá šance, že se Zdeněk někdy dočká úhrady škody.
Pan Zdeněk žije pouze ze starobního důchodu, proto požádal o prominutí potřebné částky k doplacení úvěru. Nadace MONETA Clementia jeho žádost vyslyšela.

Příběh pana Michala
Panu Michalovi byla v minulosti přiznána částečná invalidita prvního stupně. Přesto mu, až do listopadu loňského roku, jeho zdravotní stav nijak nebránil pracovat jako živnostník v oboru silniční a nákladní dopravy. V listopadu roku 2021 mu však selhaly obě ledviny, což si vyžádalo okamžitou hospitalizaci. V prosinci pak musel do nemocnice znovu kvůli zánětu, jenž souvisel se zavedením katetru. Od té doby Michal dochází na pravidelné dialýzy a čeká na transplantaci ledviny.
Vážné zdravotní důvody mu znemožnily vykonávat práci a Michal musel ukončit živnost. To velmi negativně ovlivnilo jeho schopnost dostát svým finančním závazkům. Svou situaci se rozhodl řešit a do Nadace MONETA Clementia poslal žádost, ve které prosí o prominutí svých závazků vůči Monetě.
Správní rada Nadace MONETA Clementia podala Michalovi pomocnou ruku a zbývající částku mu odpustila.

Příběh pana Jakuba
Jakub má od dětství vleklé zdravotní problémy. Ve svých sedmi letech přišel kvůli rakovině o nohu. Prošel si také sérií chemoterapií. Po dvou letech léčby konečně svitla naděje, že se vše obrací k lepšímu: nemoc byla konečně na ústupu.
Jakub se naučil žít se svým omezením naplno. V dospělosti si pak splnil sen. Vzal si hypotéku a postavil si, částečně svépomocí, domek. Během stavby domu se však zdravotní potíže vrátily. Lékaři odhalili nepříznivý stav srdce a ledvin, patrně vlivem chemoterapií v mladém věku. Jakub proto musí pravidelně docházet na dialýzy, bez kterých se neobejde. Má třetí stupeň invalidity.
Nic však nevdává. I přes svůj nepříznivý zdravotní stav stále pracuje ve školství jako IT technik a k tomu provozuje motorest. Vlivem covidových opatření v posledních letech však motorest přestal prosperovat. Jakub má omezené možnosti splácet úvěry, jenž si na stavbu domu a provoz motorestu vzal. Obrátil se proto s žádostí o pomoc na Nadaci MONETA Clementia, která mu vyhověla a zbývající dluhy mu odpustila.
„Chci Vám poděkovat. Moc jste mi pomohli. Nevím, jak bych Vám to mohl kdy oplatit. Dali jste mi naději a sílu ještě chvíli bojovat. Mohu se teď více věnovat léčbě, a tak si trochu prodloužit život. Děkuji, že děláte to, co děláte a pomáháte. Mám slzy štěstí v očích,“ napsal Jakub do nadace, když se dobrou zprávu dozvěděl.

Příběh paní Marie
Příběh paní Marie se začal odvíjet před devatenácti lety. Tehdy se začala léčit s těžkou degenerativní oční vadou. Naděje na zlepšení byla, přes veškerou snahu lékařů, velmi malá. Pro paní Marii i její rodinu znamenala léčba nejen psychický, ale také finanční tlak. Na léčbu nestačily celoživotní úspory ani prodej rodinných cenností.
Paní Marie si proto vzala několik úvěrů, které s manželem spláceli z důchodů a občasných brigád. Na jižní Moravě, kde paní Marie žije, však po ničivém tornádu možnost přivýdělků značně poklesla. Většina zaměstnavatelů, u kterých manželé brigádničili, totiž pocházela z nejvíce postižených oblastí. V té době zároveň skončila dlouholetá léčba paní Marie. Její stav byl vyhodnocen jako neoperovatelný, končící slepotou. V důsledku všech okolností zůstali s manželem odkázáni pouze na důchod, ze kterého nebyli schopni úvěry řádně splácet. Pečují navíc o vnučku, neboť jejich dcera se nachází rovněž ve vážných finančních potížích.
Správní rada Nadace MONETA Clementia jednomyslně schválila pomoc paní Marii a úvěry jí odpustila.

Příběh paní Anny
Paní Anna má s přítelem dvě nezletilé děti – desetiletého Jaroslava a šestiletou Emmu. Donedávna žili všichni společně velmi spokojený život. Z celoživotních úspor a postupně sjednávaných půjček budovali pro rodinu domek.
Do osudu rodiny však nezvratně zasáhlo náhlé srdeční selhání přítele paní Anny, kterému bohužel v nedožitých 40 letech podlehl. Bez živitele rodiny nebyla paní Anna náhle schopna dostát svých závazků a platit půjčky na bydlení, které by po příteli zdědily jejich společné děti.
Paní Anna se obrátila s žádostí o pomoc na Nadaci MONETA Clementia a díky tomu tak nebude muset s dětmi opustit domov, který je pro ně vším, a který společně se zesnulým přítelem budovali.

Příběh paní Jarmily
Paní Jarmila má smutný osud. Pracovala celý život jako hospodářka ve školství a v roce 2017 jí byla diagnostikována artróza obou kyčlí. Absolvovala operace, avšak ke své původní profesi se již ze zdravotních důvodů vrátit nemohla a zůstala plně invalidní. S manželem spolu prožili celý život, bohužel do něj nečekaně, podobně jako u mnoha lidí, nekompromisně zasáhlo onemocnění COVID-19.
Paní Jarmila měla relativně lehký průběh, manžel na tom však byl velmi špatně, a nakonec po krátkém zápasu nemoci bohužel podlehl. Jarmila tak zůstala po 33 letech společného života sama. Z příjmu z invalidního důchodu, kterým aktuálně disponuje, tak sama nebyla dále schopna platit půjčku, kterou si s manželem vzali na společný dům.
Nadace MONETA Clementia jí s dluhem pomohla a Jarmila se tak nemusí vzdát domova, který s manželem léta budovali.

Příběh pana Jakuba
Pan Jakub se narodil v roce 1981 a v minulosti pracoval jako osobní bankéř. V roce 2017, kdy čekali s manželkou třetí dítě, se rozhodl změnit zaměstnání tak, aby měl více času na rodinu. Jakub se začal věnovat taxikaření, bohužel mu však pandemie COVID-19 velmi razantně omezila možnost výdělku v tomto oboru.
Osud rodině zasadil další ránu a Jakub na začátku roku 2021 sám také COVIDem onemocněl a prošel těžkým průběhem, který vyústil ve vážné zdravotní problémy se srdcem a následné operace. V současné době ze zdravotních důvodů Jakub nemůže vykonávat zaměstnání taxikáře a s rodinou žijí pouze z úspor.
Jakub měl u MONETA Money Bank kontokorent a čerpal úvěr z kreditní karty, obojí mu bylo nadací prominuto.

Příběh pana Miloše
Pan Miloš se narodil v roce 1983 a pracuje jako lesní dělník. Jeho manželka je na mateřské dovolené a společně vychovávají tříletého syna a roční holčičku.
U syna pana Miloše byl bohužel nedávno diagnostikován atypický autismus a byla mu doporučena speciální školka. Rodiče se s touto diagnózou těžko smiřují a s ohledem na potřebu celodenní péče o syna není vůbec jasné, jestli se manželka vrátí do práce.
Miloš má u skupiny MONETA celkem 3 úvěry. Nadace mu pomohla s jedním z nich, který byl určen na nákup vozidla. Tak mohou vozit syna bez problémů na všechna potřebná vyšetření.

Příběh paní Markéty
Paní Markéta žila nádherný a spokojený život se svým manželem a dvěma nezletilými dětmi. Aby dětem mohli poskytnout dostatek prostoru pro jejich řádění, vzali si společně s manželem hypotéku na výstavbu nového domku. Manžel paní Markéty Lukáš poctivě pracoval a jako pendler jezdil do zahraničí, aby zabezpečil rodinu a řádně splácel hypotéku.
V červnu tohoto roku se rodině ve vteřině obrátil život naruby. Lukáš během práce v Německu spadl ze střechy z výšky 7 metrů a byl ve vážném zdravotním stavu okamžitě transportován vrtulníkem do nemocnice.
Když paní Markéta žádala o pomoc nadaci, měli všichni ještě naději, že se vše obrátí k lepšímu a manžel se postupně vrátí zpět do života. Paní Markétě nadace poskytla prostor, aby zařídila převoz manžela do České republiky a vše potřebné. Bohužel po několika týdnech do nadace přišel velice smutný dopis, ve kterém paní Markéta oznámila, že Lukáš v září svým zraněním podlehl. Rodina tak zůstala bez otce, ale i bez možnosti splácet hypotéku na téměř dokončený dům. Paní Markéta zůstala s dětmi sama a pouze s příjmem z podpory v nezaměstnanosti. Správní rada jednomyslně odhlasovala pomoc a hypotéka bude rodině prominuta.

Příběh pana Pavla
Před více než rokem se panu Pavlovi stal těžký pracovní úraz, který si vyžádal vážnou operaci krční páteře. Ačkoliv by se rád vrátil do práce, intenzivní rehabilitace a bolesti mu to zatím neumožňují, proto je dodnes v pracovní neschopnosti. Navíc bude muset pravděpodobně změnit pracovní obor.
Pavlovu mladšímu synovi byla diagnostikována mentální retardace. Pravidelně docházejí se synem na psychologii, logopedii, grafomotoriku. Syn má odklad školní docházky. Vyžaduje celodenní péči manželky, která se kvůli synovi nemůže vrátit do práce.
Celkový příjem rodiny je tedy neutěšený a řešení je v nedohlednu. Pan Pavel se obrátil na nadaci s žádostí o pomoc s prominutím Expres půjčky, správní rada jednomyslně rozhodla rodině pomoci a Expres půjčka byla prominuta.

Příběh paní Renaty
Šestačtyřicetiletá Renata měla ve svém dosavadním životě mnoho zdravotních problémů, které postupně vyústily až v plnou invaliditu. Nemožnost pracovat bohužel pro paní Renatu znamenala také dlouhodobou finanční tíseň, jelikož je rozvedená a stará se sama o dvě nezletilé a jedno zletilé dítě. Renata před přiznáním invalidity vždy pracovala a platila své závazky, ale nyní jí to její zdravotní stav neumožňuje.
Renata má u MONETA dva úvěry, správní rada Nadace MONETA Clementia odsouhlasila alespoň částečnou pomoc a odpustila jeden z nich.

Příběh pana Martina
Pan Martin celý život poctivě pracoval v rodinné zámečnické firmě, kterou sám vedl. V roce 2019 bohužel prodělal mozkové aneurysma a byl tři týdny v umělém spánku. Vzhledem k závažnosti zdravotního stavu v nemocnici strávil několik měsíců. Po roce od prodělání nemoci nastoupil zpět do práce a doufal, že se vše vrátí do starých kolejí.
Bohužel ho ale zdravotní stav zradil a z důvodu trvalých následků nemohl vykonávat svoji dosavadní práci v takovém rozsahu, jako dříve. Nedokáže se soustředit, je brzy unavený a není schopen pracovat více než 4–5 hodin denně. Na základě zdravotního stavu mu byl přiznán částečný invalidní důchod. Snížení jeho pracovní aktivity se neblaze projevilo při vedení firmy a významně mu ubyly zakázky. Jelikož situaci nechtěl řešit propuštěním zaměstnanců, dostal se do velkých dluhů a následně do dluhové pasti, ze které ze zdravotních důvodů nevidí cestu ven.
Pan Martin má u MONETA 4 úvěry, se čtyřmi z nich se správní rada Nadace MONETA Clementia rozhodla pomoci a tyto dluhy mu byly odpuštěny.

Příběh pana Filipa
Statečný Filip se ve svém velmi mladém věku dostal do značně komplikované životní situace. V jeho šesti letech mu zemřel tatínek na rakovinu, zůstali s maminkou a mladším bratrem sami. Filipova maminka na tom však se zdravím také nebyla nejlépe, a i přes přiznanou invaliditu nadále pracovala, aby rodinu uživila.
Minulý rok ale rodinu postihla další tragédie. Filipova maminka náhle zemřela po komplikacích spojených s onemocněním COVID-19. Filipovi je dvaadvacet let a během okamžiku se mu ztrátou i druhého rodiče obrátil život naruby. Filip je ale bojovník a snaží se k životním ranám stavět čelem. Stal se poručníkem svého mladšího bratra, který studuje na střední škole, pomáhá nemocné babičce, se kterou s bratrem žijí v rodinném domě.
Po mamince zdědil mimo podílu na domě i závazky z uzavřených úvěrů. Úvěr, který si Filipova maminka sjednala u Monety, Správní rada Nadace MONETA Clementia jednomyslně odsouhlasila k odpuštění.

Příběh paní Jarmily
Paní Jarmila je starobní důchodkyně, která žije sama. Před několika roky si v dobré víře vzala úvěr pro syna, aby mu pořídila automobil pro jeho podnikání. Syn jí ale bohužel se splácením úvěru nepomohl.
Paní Jarmila však ze svého současného důchodu není schopná závazek vůči bance splácet. Po zaplacení základních nákladů na živobytí ji nezbývá téměř nic. Je dokonce závislá na místní potravinové bance a dostala se do exekučního řízení. Paní Jarmila se snaží svoji neutěšenou situaci řešit a spolupracuje s Člověkem v tísni.
U Skupiny MONETA má Jarmila tři kreditní karty. Správní rada nadace se rozhodla Jarmile pomoci a dluh u MONETA Money Bank jí prominout. Bohužel to nic nemění na faktu, že Jarmila musí ještě řešit zmíněnou exekuci.

Příběh pana Radka
Pan Radek má malé dítě ve střídavé péči a bydlí v oblasti, která byla zasažena tornádem. Bohužel tornádo velmi vážně poničilo horní parto jeho domu, zdemolovalo dětský pokoj, ložnici, šatnu, vybavení a pan Radek přišel vlastně o všechny osobní věci z horního patra domu.
U MONETA má Radek úvěr, který správní rada Nadace MONETA Clementia odsouhlasila k odpuštění.

Příběh pana Michala
Třiatřicetiletý Michal žije s manželkou, která je na mateřské dovolené a jejich miminkem v oblasti zasažené tornádem. Měli postavený nový dům, který však byl po ničivé síle tornáda určen k totální demolici. Rodině nezůstalo téměř nic.
Pan Michal požádal v této situaci o pomoc Nadaci MONETA Clementia a ta mu pomohla prominutím jeho úvěru.

Příběh paní Ivany
Paní Ivana žije s přítelem v oblasti, které bylo zasažené tornádem. Celá jejich bytová jednotka byla zničena, bohužel pomoc od státu a dárců nebyla k provedení rekonstrukcí dostatečná. Rodina má navíc snížený příjem, a to z důvodu vážného onemocnění jednoho z členů rodiny.
Správní rada nadace odhlasovala pomoc paní Ivaně a její úvěr vůči MONETA jí byl prominut.

Příběh pana Františka
Pan František si donedávna užíval důchodu v krásné oblasti jižní Moravy. Bohužel i jemu ničivé tornádo zničilo kompletně střechu, stropy a vzalo mu veškeré vybavení domu. Pan František je ročník 1945 a žije sám, pouze z důchodu.
U MONETA Money Bank čerpá dva úvěry z kreditních karet, které mu byly po schválení správní radou nadace v rámci jeho tíživé životní situace prominuty.

Příběh paní Věry
Paní Věra sama bojuje s rakovinou, bohužel už do tak těžké životní situace zasáhlo nekompromisně ničivé tornádo, které kompletně zničilo horní patro jejího domu. Dolní patro bylo zcela zasypáno sutinami.
Nadace jednomyslně rozhodla, že jí bude její úvěr u MONETA Money Bank odpuštěn, aby v této nelehké situaci paní Věře alespoň částečně ulehčila.
Dostali jste se do podobných situací jako klienti z výše uvedených příběhů?
Jsme tu pro všechny, kteří se dostali do těžké životní situace z důvodů, kterým nešlo předejít. Jsme proto připraveni odpustit dluhy klientům, kteří se nemohou vypořádat s finančními závazky vůči Skupině MONETA